Yükleniyor. Lütfen Bekleyiniz..
search

Aktüel Haber – Gezi – Sergi Fotoğrafları

Aktüel haber fotoğraf çekimi / Aktüel fotoğraf çekimi / Haber Fotoğrafı

Aktüel Haber Fotoğrafları :

Belli birikim ve tecrübeden sonra kitap ve dergiler için içerik üretme aşamasına geldiğinizde piyasada aranan kişi haline gelebilirsiniz.Bir çok yazımda belirttiğim gibi insan ilişkileri burada en önemli yerde duruyor.Her çekimde yeni insanlarla tanışacak ve uyumlu ve pozitif olmalısınız. Bu işte sadece işinize odaklanırsanız gazeteci bir muhabirden farkınız olmaz.

Sektörde bir kişiyi yada grubu çeken bir kalabalık gazeteci grubu olabilir.Emin olun o gruptan 2-3 gazeteci avaz avaz bağırıp poz isteyecek, önünüze geçecek, kameranıza çarpacak ve daha sonra arkasına bile dönüp bakmayacak sadece kendi işine odaklanmış olacak.Tabi kurtlar sofrası.Kim daha iyi kareyi yakalayabilirse bir lüks daire hediye 🙂  Buna örnek Zeugma Esin perileri çekimimden bir poz açıklayabilir.Hani şu Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in mozaiklere bastığı fotoğraf.

Fotoğraf Çalışmaları

Video Çalışmaları

Aktüel haber fotoğrafları için gittiğim kazı alanında bir anda önüme üşüşen bağıranlar, hepsi bir vücut gibi bir sağa bir sola gidiyor.Kim konuşma yaparsa o tarafa koşturuyordu.İşte bu fotoğraf tam böyle bir anda biraz da çamura girmeyi göze alarak farklı bir yol ile o kalabalıktan kurtularak çektiğim bir fotoğraf. Basında ve dergilerde yer aldı. Her şey hızlı geliştiğinden bu pozu alamayan ama bağrış çağrış içinde olan bazı arkadaşlar ise şanslı değillerdi.Bazı anlar tekrarlamaz ve eşsizdir, bunu yakalamak için adrenalini tepe yapmanız gerekiyor.

Makinenizi manuel kullanmayı öğrenmeli ve bu tip çekimlerde hızlı set edebilmelisiniz yoksa karanlık veya aşırı pozlanmış bir kare ile karşılaşmanız kaçınılmazdır.

Bir de hazır haber şeklinde karşınıza gelen editör veya yetkili bir kişi ile yapılan çekimler vardır.Bu çekimler nispeten kurgusallığa daha fazla izin verirler. Bu tip çekimlerde pek koşuşturma olmaz belli bir saatte buluşulur ve fotoğraf çekimi için tüm şartlar hazırdır. Mesela Atlas Tarih dergisi için Çatalcada ki Nesin Vakfına gitmiş röportaj yapmış, orada eğitim alan çocukların içinde olduğu bir fotoğraf tertiplemiştik. Bu tamamen ayarlıydı ve organizeydi.

Aktüel haber mücadele ister, anı yakalamalı, koşanı kovalamalısınız. Bunu yaparken yanınıza makinenizi almayı unutmayın. Kol kaslarınız hala gelişmedi mi, sağ ya da sol avuç içinizde hala ağrı sızı yok  mu ?  🙂

Bülent Özalp

Aktüel haber fotoğraf çekimi

Garbis Zakaryan - Atlas Tarih Portre Fotoğraf Çekimi

 

Tags:

Aktüel haber fotoğraf çekimi, Aktüel haber fotoğraf çekimi 

Share it on your social network:

Or you can just copy and share this url
Related Posts