İlber Ortaylı ile Lozan’ın altını üstüne getirdik

İlber Ortaylı ile Lozan – İsviçre (Lausanne with İlber Ortaylı – Switzerland) 

  İlber Ortaylı ile birlikte Lozan’a olan yolculuğumuz her hali ile çok dinamik, eğlenceli ve maceralı başladı. Lozan Kent Arşivleri, Lausanne Palace, Rumine Sarayı, Ouchy Şatosu, ikinci el kitap ve eşya pazarları İlber Ortaylı ve Atlas dergisi ekibinin uğrak noktalarındandı. Hava sıcaklığının mevsim normallerinin çok üstünde 40 derece olduğu bir zamanda rotadan hiç şaşmadan gezimizi gerçekleştirdik. Cenevre (Leman) Gölü’nde tarihi gemi ile yaptığımız göl gezisi bizi çok renkli bir festivale ve Lozan dışındaki üzüm bağlarına götürdü. Tüm yolculuğu toplu taşıma ile gerçekleştirdiğimizden Lozan yaşantısının içine fazlasıyla girmiş olduk. Tren, otobüs ve metro ile Lozan’ı daha iyi tanıma fırsatı bulduk. Lozan’dan dönmeden önce Olimpiyat Müzesi’ni gezdik ve Leman gölünde yüzdük. Sıcaktan bunalan Lozan sakinleri kendilerini gölün serin sularına bırakmıştı.

  Lozan’da gezimiz boyunca bir çok fotoğraf çekme fırsatı buldum. Fotoğraflar Atlas dergisi Eylül 2019 sayısı içinde yayınlandı. ”İlber Ortaylı’yla Lozan” konusunu Ayşegül Parlayan yazdı.

Sevgiler,

Bülent Özalp


Atlas Dergisi :  https://www.atlasdergisi.com/atlas-tarih/ilber-ortaylila-tarihi-sehirde-lozan.html

Türk – İsviçre Ticaret Odası :  http://tr-ch.com/

ATLAS DERGİSİNDE PAYLAŞILAN HİKAYENİN BAŞLIĞI :

  Leman Gölü kıyısında tarihi sarayların süslediği, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin merkezinin bulunduğu, hemen dışında üzüm bağlarının uzandığı güzel bir İsviçre şehri Lozan. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu belgesi sayılan antlaşmaya ev sahipliği yapmasıyla bizim için ayrı bir önem taşıyor. Atlas, Lozan Antlaşması’nın 96’ncı yıldönümünde Prof. İlber Ortaylı’yla Lozan’daydı.

YAZI: AYŞEGÜL PARLAYAN / FOTOĞRAFLAR: BÜLENT ÖZALP

ATLAS EYLÜL SAYISI BAYİLERDE:

  Atlas dergisi eylül sayısında İsviçre’nin Lozan kentine gidiyor. 96 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolu açan barış antlaşmasının imzalandığı şehri Prof. İlber Ortaylı ile geziyor. Şehrin önemli bölgelerini ziyaret eden Ortaylı ve Atlas ekibi, kendileri için özel olarak açılan Lozan Arşivleri’nde belge ve fotoğrafları da inceledi.

TAGS :Atlas Dergisi, İlber ORTAYLI , İsviçre gezisi , İsviçre , Lozan Belgeleri , Gezi yazısı